İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı Projesinin ilk aşamasının açılışını 2018 sonu olarak duyurdu. Test işlemlerinin 2018 sonuna kadar tamamlanması ve M7 olarak adlandırılan ve İstanbul’un toplu taşımada önemli bir hattı olan Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Projesinin, 17 km uzunluğundaki ve günde yaklaşık 70.000 (tek yön) yolcu taşıması planlanan Mecidiyeköy – Mahmutbey kesiminin yolcu taşımaya başlaması için son hızımızla çalışıyoruz.

Projenin ilk aşaması olarak adlandırılan metro güzergahında toplam 15 istasyon bulunuyor. Bu, Mecidiyeköy – Mahmutbey arasındaki yolculuk süresini 26 dakikaya düşürecek, 6 ilçeyi bağlayacak ve aşağıda belirtilen üç farklı noktada raylı sistemlere entegre olacak;

 

1- Mecidiyeköy’de Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile

2- Mahmutbey’de Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile

3- Karadeniz Mahallesi’nde Topkapı-Sultançiftliği hattı ile

Mecidiyeköy – Mahmutbey ve Kabataş kesimi faaliyete geçtiğinde bu yolculuk yaklaşık yarım saat sürecek ve 8 ilçe birbirine bağlanmış olacak İlk rayları döşediğimiz Mecidiyeköy – Tekstilkent arası metro güzergahında toplam 12 istasyon var ve bu güzergah sürücüsüz olma özelliğini taşıyor. Yılın sonunda hizmete sokulması planlanıyor. Projenin ikinci aşaması olan Kabataş – Mecidiyeköy kesiminde tünel açma çalışmaları devam etmekte olup, projede yer alan toplam 16 sahada (depo sahası dahil) çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sürücüsüz: Metro’nun özelliği, “GoA4” otomasyon seviyesinde UTO tipi tren işletim sistemine sahip olmasıdır. Trenin tüm işletimi (platformda durma, platformdan ayrılma, kapıların açılması, kapıların kapatılması vb.) bir sürücü olmadan otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Proje tamamlandığında, Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı, İstanbul’un Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metrosu olacaktır.

Metro Hattı Durakları: Avrupa yakasındaki 8 ilçeyi, yani Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kâğıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ı birbirine bağlayan metro hattının durakları şunlardır; Kabataş, Beşiktaş, Yıldız, Fulya, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kâğıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Çırçır, Veysel Karani, Yeşilpınar, Kâzım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Giyimkent, Oruçreis, Göztepe Mahallesi ve Mahmutbey.